Od czasu transformacji w Polsce uczymy się, że nasze podejście i inicjatywy mogą mieć realny wpływ na kształtowanie środowiska, w którym żyjemy.
Na przestrzeni ostatnich 30 lat powstało wiele klubów, stowarzyszeń i fundacji angażujących się w działania na różnym polu społecznym. Jedne za swój cel stawiają sobie pomaganie potrzebującym, a inne działania na rzecz ochrony środowiska lub kultywowania pamięci i tradycji.
Są również takie, których cele łączą kilka ważnych aspektów. Jednym z nich jest Naftoklub, którego członkami są sympatycy oraz emerytowani pracownicy firm z branży naftowej. Jako podstawę swojej działalności Naftoklub przyjął kilkanaście postulatów. Jednym z nich jest działanie na rzecz rewitalizacji Szańca Zachodniego w Nowym Porcie, gdzie niegdyś mieściła się baza Naftoportu. W pierwszym tygodniu grudnia, wspólnie z przedstawicielami Biura Rozwoju Gdańska, mieliśmy przyjemność uczestniczyć w ostatnim w tym roku spotkaniu członków Klubu, które odbyło się w siedzibie Zarządu Portu Gdańsk.
Postulat Naftoklubu obejmuje nie tylko rewitalizację terenu, ale także zachowanie elementów historycznego wykorzystania tego terenu. Choć na terenie Szańca nie pozostały już żadne zabudowania po dawnej Bazie Nr 1, członkowie Klubu dążą do upamiętnienia dawnego przeznaczenia terenu.
Teren Szańca Zachodniego ujęty został w projekcie rewitalizacyjnych realizowanym w Gdańsku na lata 2018 – 2022. Badania terenu przeprowadzone w ramach przygotowania do rewitalizacji wskazały jednak na konieczność remediacji ziemi, przed udostępnieniem jej mieszkańcom. Projekt rewitalizacji Szańca został więc zawieszony, a na terenie rozpoczął się proces remediacji. Jak wskazują przedstawiciele Biura Rozwoju Gdańska, stan terenu będzie monitorowany podczas corocznych badań, a po upływie 5 lat, pod warunkiem poprawy jego stanu możliwe będzie wnioskowanie o skrócenie terminu remediacji i przystąpienie do rewitalizacji.
Po wykluczeniu możliwości rewitalizacji teren Szańca wpisany został do Programu Partnersko – Prywatnego. Dzięki ujęciu w PPP przyszły inwestor chcący realizować inwestycję na pobliskich terenach zobowiąże się do rewitalizacji i urządzenia terenu po zakończeniu remediacji.
Postulaty Naftoklubu dają impuls do działania, są zbieżne z koncepcją mieszkańców Nowego Portu i stanowią wytyczne dla możliwego kierunku zagospodarowania Szańca Zachodnego w przyszłości.