Cel 8 Zrównoważonego Rozwoju ONZ ma na celu promowanie godnej pracy oraz trwałego wzrostu gospodarczego, który będzie dostępny dla wszystkich. Wspieranie równych szans na rynku pracy, inwestycje w edukację i rozwój małych oraz średnich przedsiębiorstw (MŚP) stanowią fundamenty tego ambitnego celu, który ma poprawić jakość życia na całym świecie.
Jak czytamy na stronie Zrównoważonego Rozwoju w Polsce ,,Mniej więcej połowa światowej populacji wciąż żyje za równowartość dwóch dolarów amerykańskich, podczas gdy stopa bezrobocia na świecie wynosi 5,7%. W zbyt wielu miejscach posiadanie pracy wcale nie chroni przed ubóstwem. (…)’’. Wspólne działanie na rzecz zmiany takiego stanu rzeczy i wyrównania szans na rynku pracy oraz równego rozwoju gospodarczego wydaje się być niezbędnym elementem zrównoważonego rozwoju.
Zapewnienie godnej pracy dla każdego
Jednym z głównych założeń Celu 8 jest zapewnienie pełnej, produktywnej i godnej pracy dla wszystkich. Obejmuje to eliminowanie wszelkich form pracy przymusowej, dziecięcej oraz dyskryminacji płciowej. Równe szanse na rynku pracy to fundament tego celu, który dąży do eliminacji nierówności i zapewnienia wszystkim pracownikom odpowiednich warunków do rozwoju zawodowego.
Wzrost gospodarczy i rozwój społeczny
Zrównoważony wzrost gospodarczy to kluczowy element realizacji SDG 8. Ma w zamiarze nie tylko zwiększenie dochodów, ale także poprawę jakości życia, zmniejszenie ubóstwa oraz wzmocnienie stabilności gospodarczej. Zrównoważony rozwój gospodarczy wspiera rozwój lokalnych rynków, a także pozwala na wyrównanie szans pomiędzy krajami rozwiniętymi a rozwijającymi się.
Przedsiębiorczość i innowacje jako motor rozwoju
Inwestowanie w małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP), które stanowią podstawę rynku pracy, jest niezbędne do osiągnięcia założeń SDG 8. Wspieranie przedsiębiorczości i innowacji pozwala na tworzenie nowych miejsc pracy, rozwój technologii oraz poprawę konkurencyjności gospodarki.
Równość i inwestycje w edukację
Równość szans, w tym równość płci, oraz inwestycje w edukację i rozwój umiejętności są kluczowe dla zapewnienia, że ludzie będą w stanie dostosować się do zmieniających się warunków na rynku pracy. Dzięki edukacji i ciągłemu rozwojowi, każdy ma szansę na lepszą przyszłość zawodową i społeczną niezależnie od zmieniającego się otoczenia.
Poprawa warunków pracy na całym świecie
Ważnym elementem realizacji Celu 8 jest poprawa warunków pracy, dbanie o bezpieczeństwo oraz zapewnienie sprawiedliwych płac dla każdego. Dbałość o godne warunki pracy przekłada się na lepszą jakość życia pracowników, a tym samym na zrównoważony rozwój społeczny i gospodarczy.
Cel 8 Zrównoważonego Rozwoju ONZ jest kluczowym krokiem w budowaniu bardziej sprawiedliwego, równego i zrównoważonego świata. Świata, w którym każdy ma szansę na godną pracę oraz stabilny, trwały rozwój gospodarczy. Wspieranie przedsiębiorczości, edukacji, równości płci oraz eliminowanie pracy przymusowej to tylko niektóre z działań niezbędnych do realizacji tego celu.