Zapraszamy do wyzwania! Sprawmy by 2025 był dla nas wszystkich rokiem zrównoważonego rozwoju. Nowy Rok to doskonały moment, by rozpocząć zmiany w swoim życiu. Noworoczne postanowienia zazwyczaj wiążą się z chęcią poprawy zdrowia, zwiększenia produktywności lub po prostu byciem lepszą wersją siebie. Coraz częściej jednak w naszych postanowieniach pojawia się także dbałość o środowisko naturalne.
Świadomość ekologiczna stale rośnie. Dzięki temu coraz więcej osób decyduje się na wprowadzenie zrównoważonych nawyków do codziennego życia. W tym roku proponujemy, by postanowienia noworoczne nie dotyczyły tylko nas samych, ale także środowiska. W każdym miesiącu 2025 r. skupimy się na jednym z wyzwań, aby wprowadzić pozytywne zmiany do swojego życia i środowiska.
To doskonała okazja, by w prosty sposób wprowadzić zmiany, które pomogą nie tylko Tobie, ale także środowisku. Dołącz do nas!
Jak to zrobić?
Wystarczy śledzić naszą stronę i media społecznościowe. W każdym miesiącu 2025 r. będziemy publikować informacje przydatne podczas realizacji każdego wyzwania. Zaczynając od małych kroków, stopniowo przechodzić będziemy do bardziej zaawansowanych działań, które w nowym roku staną się częścią naszej codzienności.
1. Wyzwanie na styczeń – zmieniamy myślenie. Zanim przystąpimy do działania, warto zrozumieć, czym jest zrównoważony rozwój i jakie ma znaczenie dla naszej przyszłości. W styczniu wyjaśnimy podstawowe zasady zrównoważonego rozwoju – 3R: Reduce, Reuse, Recycle (Redukuj, Ponownie używaj, Recyklinguj). Będziemy pracować nad zmianą podejścia do odpadów. Sprawdzimy, dlaczego gospodarka o obiegu zamkniętym to klucz do zrównoważonej przyszłości.
2. Luty pod znakiem segregacji odpadów. Segregacja odpadów to kluczowy element zrównoważonego życia i troski o to, aby niepotrzebne materiały mogły trafić do recyklingu. W lutym pomożemy zorganizować system segregacji w swoim domu. Podpowiemy, jak segregować i przetwarzać odpady oraz skutecznie przekazywać je do recyklingu.
3. W marcu zredukujemy zużycie plastiku. W marcu skupimy się na zmniejszeniu ilości jednorazowego plastiku oraz bardziej świadomym wyborze produktów. Nauczymy się np. wybierać artykuły pakowane w ekologiczne materiały, przeorganizujemy sposób przechowywania i wprowadzimy zasady podczas zakupów.
4. Wyzwanie na kwiecień – nie marnujemy żywności. Marnowanie żywności to poważny problem, co roku w krajach UE marnuje się miliony ton żywności. Podpowiemy więc jak gospodarować żywnością, aby marnować jej mniej.
5. W maju sprawdzimy, czy każdy może zostać producentem żywności – wielkie mikro ogrodnictwo. Uprawa własnych warzyw i owoców to świetny sposób na poprawę jakości jedzenia, ograniczenie opakowań plastikowych i zmniejszenie śladu węglowego z produkcji żywności. Pokażemy, że zaczynając od niewielkiego ogródka na balkonie, można wprowadzić świeże i ekologiczne produkty do swojej kuchni.
6. Wyzwanie na czerwiec – klimatyczna dieta. W czerwcu, korzystając z dostępności nowalijek, zaczniemy wdrażać w życie ” dietę klimatyczną „, czyli taką, która ma mniejszy wpływ na środowisko. W marcu na naszej stronie i profilu na Fb podpowiemy jak w małych krokach zmienić dietę na bardziej zrównoważoną.
Półmetek za nami!
7. Postanowienie na lipiec – wspieranie lokalnych producentów. Zamiast kupować produkty masowe, często transportowane na długie odległości, wesprzemy lokalnych rolników i producentów. Sprawdzimy np. na co zwrócić uwagę podczas zakupów i gdzie szukać lokalnych produktów.
8. W sierpniu uczymy się jak oszczędzać wodę. W połowie lata skupimy się na oszczędzaniu wody. Wprowadzimy nawyki, które pozwolą zaoszczędzić ten cenny zasób.
9. We wrześniu zrównoważamy transport. W lipcu postawimy na ekologiczny transport. Dowiemy się jak nasze codzienne nawyki, np. podróż do pracy wpływa na środowisko i poszukamy alternatywnych środków transportu.
10. Wspólne sprzątanie w październiku. W październiku zatroszczymy się również o najbliższe otoczenie. Zachęcimy do włączania się w akcje sprzątania Ziemi i podpowiemy, gdzie szukać informacji o lokalnych inicjatywach. Sprawdzimy także jak dzięki drobnym gestom możemy zadbać o najbliższe otoczeni.
11. Listopadowe wyzwanie – oszczędzanie energii. W tym miesiącu zadbamy o to, by zużywać mniej energii my podpowiemy, jak podpowiemy jak wprowadzając niewielkie zmiany zmniejszyć zużycie energii, oszczędzać pieniądze i zasoby.
12. Zrównoważone zakończenie wyzwania – Święta w duchu Zero Waste. Okres świąteczny to czas, kiedy zwyczajowo kupujemy więcej. Niestety, w tym czasie produkujemy również duże ilości odpadów i marnujemy więcej żywności. Zadbajmy o to, aby wiedza i zrównoważone nawyki wprowadzone w ciągu roku zaprocentowały w tym szczególnym czasie i zorganizujmy wspólnie zrównoważone Święta.
Zadanie bonusowe
Po 12 miesiącach wyzwania na pewno będziesz już eko-ekspertem. Liczymy na to, że zaczniesz angażować się w edukację ekologiczną w swojej rodzinie, pracy, wśród znajomych. Na naszej stronie szukaj informacji, dlaczego tak ważne jest wspieranie edukacji ekologicznej w swoim najbliższym otoczeniu i jak można to robić na co dzień.
Nowy Rok to czas, kiedy wielu z nas podejmuje postanowienia mające na celu poprawę jakości życia. Jednak w obliczu globalnych wyzwań związanych ze zmianami klimatycznymi i degradacją środowiska naturalnego, warto zastanowić się, jak nasze codzienne decyzje mogą przyczynić się do ochrony planety. Dołącz do wyzwania!