W ostatnich latach w Polsce zaczęto podejmować działania, które mają na celu ograniczenie marnotrawienia odzieży i jej niepotrzebnego wyrzucania. Zgodnie z przepisami, które weszły w życie w ramach dyrektyw Unii Europejskiej oraz krajowych regulacji dotyczących gospodarki odpadami, odzież, szczególnie ta nadająca się do ponownego wykorzystania, powinna trafiać do specjalnych punktów odbioru lub recyklingu, a nie do tradycyjnych pojemników na odpady zmieszane.
Regulacją unijną dotyczącą obowiązku zbierania odzieży odpadowej, która wchodzi w życie od 2025 roku, jest Dyrektywa 2018/851/UE, zmieniająca Dyrektywę 2008/98/WE w sprawie odpadów. W ramach tej dyrektywy Unia Europejska wprowadza obowiązek selektywnego zbierania odzieży tekstylnej i innych odpadów tekstylnych w krajach członkowskich.
Obowiązek selektywnego zbierania odpadów tekstylnych w Polsce już od 2025 roku
Zgodnie z artykułem 9. Dyrektywy 2018/851/UE, państwa członkowskie UE muszą zapewnić, że od 1 stycznia 2025 roku odpady tekstylne będą zbierane selektywnie. Oznacza to, że państwa członkowskie zostały zobowiązane do wdrożenia systemów umożliwiających oddawanie zużytej odzieży i innych odpadów tekstylnych do specjalnych punktów zbiórki.
Recykling i ponowne wykorzystanie tekstyliów
Dyrektywa nakłada na państwa członkowskie również obowiązki związane z recyklingiem i ponownym wykorzystaniem odzieży. W praktyce oznacza to, że odpady tekstylne powinny być zbierane oddzielnie i przekazywane do recyklingu lub innych procesów odzysku.
Zgodnie z nowymi przepisami, państwa członkowskie mają wdrożyć odpowiednie rozwiązania, aby odpady tekstylne były traktowane w sposób bardziej zrównoważony, z naciskiem na minimalizowanie odpadów trafiających na wysypiska oraz zwiększenie efektywności recyklingu.
Celem zaplanowanych działań i wdrażanych regulacji jest poprawa rozwiązań gospodarki o obiegu zamkniętym poprzez ograniczenie wpływu odpadów tekstylnych na środowisko, zwiększenie odzysku surowców z tekstyliów oraz zmniejszenie ilości odzieży trafiającej na wysypiska.