Zrównoważony rozwój

Zrównoważony rozwój to podejście mające na celu osiągnięcie harmonii pomiędzy wzrostem gospodarczym, ochroną środowiska i sprawiedliwością społeczną. Zakłada rozwój opierający się na równowadze w zaspokajaniu potrzeb ekonomicznych, społecznych i środowiskowych. 

Termin zrównoważonego rozwoju po raz pierwszy został szeroko zdefiniowany w raporcie „Nasza wspólna przyszłość” opracowanym przez Komisję Światową ds. Środowiska i Rozwoju w 1987 roku. Kluczowe dążenia zrównoważonego rozwoju zawarte zostały w przyjętym przez wszystkie państwa członkowskie ONZ w 2015 r. dokumencie pt. Agenda 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju.

Strategia koncentrująca się działaniu na rzecz 5 kluczowych dla ludzkości i środowiska obszarach:

People – ludzie stanowią centrum zainteresowania Agendy i zobowiązuje państwa członkowskie do realizacji zadań na rzecz równość szans, eliminacji głodu i ubóstwa oraz zapewnienia wszystkim ludziom możliwość życia w zdrowym środowisku.

Planet – planeta Ziemia ma służyć nie tylko obecnym, ale także przyszłym pokoleniom. Niezbędne są działania na rzecz ochrony klimatu, odpowiedzialnego wykorzystania zasobów naturalnych oraz zrównoważona konsumpcja.

Prosperity – dobrobyt rozumiany jako równy dostęp do edukacji, opieki zdrowotnej, niezbędnej infrastruktury.

Peace - osiągnięcie celów Agendy 2030 możliwe jest jedynie w społeczeństwach tolerancyjnych, włączających, wolnych od przemocy i lęku.

Partnership – realizacja celów Agendy wymaga ciągłej międzypaństwowej współpracy. Niezbędne jest współdziałanie wielu środowisk i wspieranie słabszych.

Agenda 2030 wyznacza 17 celów (SDGs), których realizacja ma za zadanie zakończenie ubóstwa, ochronę naszej planety oraz zapewnienie pokoju i dobrobytu wszystkim ludziom do 2030 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *