W Polsce opakowania po substancjach niebezpiecznych, takie jak beczki, kanistry czy pojemniki IBC, są objęte specjalnym systemem kaucyjnym. Ich obrót, zwrot i zagospodarowanie reguluje ustawa z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz ustawa o substancjach chemicznych i ich mieszaninach.
Czym są opakowania kaucjonowane?
To opakowania wielokrotnego użytku po chemikaliach lub olejach, które użytkownik zwraca do producenta lub dystrybutora po opróżnieniu. W zamian odzyskuje wcześniej wpłaconą kaucję. Opakowania te muszą być czyste, niezniszczone i oznakowane zgodnie z przepisami ADR oraz CLP.
Obowiązki przedsiębiorcy:
- Zapewnienie możliwości zwrotu zużytego opakowania
- Oznakowanie opakowania i instrukcja zwrotu
- Odbiór pustych opakowań i ich ewidencjonowanie
- Składanie sprawozdań do marszałka województwa w systemie BDO
- Odpowiednie zagospodarowanie opakowań, które nie zostały zwrócone
Co jeśli opakowanie nie zostanie zwrócone?
Jeśli użytkownik nie odda opakowania, a nie jest ono w dalszym obiegu, traktowane jest jako odpad niebezpieczny (kod 15 01 10*). Wówczas należy je przekazać firmie posiadającej stosowne zezwolenie na zbieranie lub przetwarzanie tego rodzaju odpadów.
System kaucyjny dla opakowań po substancjach niebezpiecznych zwiększa bezpieczeństwo ekologiczne i zmniejsza ryzyko nielegalnego wyrzucania skażonych opakowań do środowiska.