1924-04-07 – wprowadzenie benzyny ołowiowej na rynek
7 kwietnia 1924 r. rozpoczęto sprzedaż benzyny zawierającej tetraetyloołów jako dodatek zwiększający liczbę oktanową paliwa.
Początek nowej technologii paliw
Tetraetyloołów wprowadzono do paliw silnikowych w celu ograniczenia spalania stukowego w silnikach benzynowych. Dodatek ten szybko stał się standardem w paliwach stosowanych w motoryzacji.
Skutki środowiskowe
Przez kolejne dziesięciolecia emisje ołowiu z transportu drogowego stały się jednym z głównych źródeł zanieczyszczenia powietrza w miastach.
Początek przyszłych regulacji
Dopiero w drugiej połowie XX wieku rozpoczęto proces wycofywania benzyny ołowiowej z rynku paliw. Opracowanie redakcyjne.