1924-04-07 – wprowadzenie benzyny ołowiowej na rynek

7 kwietnia 1924 r. rozpoczęto sprzedaż benzyny zawierającej tetraetyloołów jako dodatek zwiększający liczbę oktanową paliwa.

Początek nowej technologii paliw

Tetraetyloołów wprowadzono do paliw silnikowych w celu ograniczenia spalania stukowego w silnikach benzynowych. Dodatek ten szybko stał się standardem w paliwach stosowanych w motoryzacji.

Skutki środowiskowe

Przez kolejne dziesięciolecia emisje ołowiu z transportu drogowego stały się jednym z głównych źródeł zanieczyszczenia powietrza w miastach.

Początek przyszłych regulacji

Dopiero w drugiej połowie XX wieku rozpoczęto proces wycofywania benzyny ołowiowej z rynku paliw. Opracowanie redakcyjne.

Wojtek
Author: Wojtek

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com