Oszczędność energii w firmie – małe zmiany, duże korzyści 

W czasach rosnących kosztów prowadzenia biznesu, w tym kosztów energii, oszczędność prądu staje się kluczowym elementem strategii zrównoważonego rozwoju w każdej firmie.  

Jednym z najprostszych i najbardziej efektywnych działań, które można wdrożyć niemal od razu, jest instalacja energooszczędnego oświetlenia LED oraz edukacja pracowników w zakresie wyłączania urządzeń, gdy nie są używane. 

Dlaczego warto inwestować w oświetlenie LED? 

Oświetlenie LED to nie tylko powszechne już rozwiązanie technologiczne, ale również sposób na znaczące ograniczenie zużycia energii. W porównaniu z tradycyjnymi żarówkami, diody LED zużywają nawet o 80% mniej energii, a ich żywotność jest kilkukrotnie dłuższa.  

Zastąpienie zwykłych żarówek diodami LED to przede wszystkim: 

  • niższe koszty energii: mniejszy pobór prądu bezpośrednio przełoży się na obniżenie rachunków za energię elektryczną. 
  • dłuższa żywotność: diody LED mogą działać nawet do 50 000 godzin, co przełoży się na rzadsze wymiany i mniejsze koszty eksploatacyjne. 
  • lepsza jakość światła: oświetlenie LED zapewnia bardziej naturalne światło, a to pozytywnie wpłynie na komfort pracy. 
  • ekologia: brak szkodliwych substancji, takich jak rtęć, oraz możliwość recyklingu sprawiają, że LED-y będą zdecydowanie bardziej ekologicznym rozwiązaniem w każdej firmie. 

Wyłączanie urządzeń – proste rozwiązanie na spore oszczędności 

W wielu firmach urządzenia biurowe, takie jak komputery, drukarki czy monitory, pozostają włączone nawet po godzinach pracy. To niepotrzebne marnowanie energii, które można łatwo wyeliminować poprzez wprowadzenie kilku prostych zasad. 

  • Automatyczne wyłączniki – zainstalowanie czujników ruchu i timerów umożliwi automatyczne wyłączanie światła oraz urządzeń w pomieszczeniach, które są nieużywane. 
  • Tryb uśpienia – zachęcaj pracowników do korzystania z funkcji oszczędzania energii w urządzeniach, takich jak tryb uśpienia w komputerach. 
  • Edukacja i nawyki – warto regularnie przypominać zespołowi o konieczności wyłączania sprzętu po zakończeniu pracy. Można to zrobić np. za pomocą naklejek przypominających na monitory i włączniki. 

Oszczędności w liczbach 

Przyjmując, że średniej wielkości biuro korzysta z 50 komputerów, które pozostają włączone przez 12 godzin dziennie, w tym 4 godziny po godzinach pracy, a każdy komputer zużywa 200 W, niepotrzebne zużycie energii wynosi około 40 kWh dziennie. W skali miesiąca daje to 1200 kWh, co przy obecnych cenach energii może generować koszty rzędu kilkuset złotych.   

Długoterminowe korzyści  

Oszczędność energii to prosty krok, który podjąć może każda firma, aby zmniejszyć koszty operacyjne i ograniczyć emisję gazów cieplarnianych, a przez to swój negatywny wpływ na środowisko.  

Działania oszczędzające energię przyniosą nie tylko bezpośrednie oszczędności finansowe, ale także wzmocnią wizerunek firmy jako odpowiedzialnej i przyjaznej środowisku i pomoże przyciągnąć klientów oraz partnerów biznesowych, którzy coraz częściej wybierają współpracę z firmami dbającymi o środowisko. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *