Oczyszczanie ścieków komunalnych jest kluczowym elementem ochrony środowiska i zdrowia publicznego. Jest to proces polegający na usuwaniu zanieczyszczeń ze ścieków pochodzących z gospodarstw domowych, przemysłu oraz instytucji, zanim zostaną one odprowadzone do wód powierzchniowych lub gruntowych.
Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK)
Aby sprostać wymaganiom Unii Europejskiej, Polska wdrożyła Krajowy Program Oczyszczania Ścieków Komunalnych (KPOŚK). Program, przyjęty przez Radę Ministrów 16 grudnia 2003 roku, ma na celu wyposażenie poszczególnych aglomeracji w systemy kanalizacji zbiorczej i oczyszczalnie ścieków w określonych terminach. Do tej pory przeprowadzono sześć aktualizacji KPOŚK, z najnowszą w 2022 roku.
Postępy w realizacji KPOŚK
W latach 2003–2022 osiągnięto znaczące postępy w realizacji założeń KPOŚK. Wybudowano 99 664 km sieci kanalizacyjnej, z czego 4,1 tys. km w 2022 roku, powstało również łącznie 480 nowych oczyszczalni ścieków komunalnych. (KPOŚK)
Aktualizacja KPOŚK 2022
W najnowszej aktualizacji programu uwzględniono 1 524 aglomeracje oraz planowane przez nie inwestycje mające na celu ograniczenie zrzutów niedostatecznie oczyszczonych ścieków. Zgodne z założeniami do końca 2027 roku jednostki samorządu terytorialnego powinny zrealizować zaplanowane inwestycje oraz osiągnąć efekt ekologiczny.
Mimo osiągniętych postępów, Polska nadal stoi przed wyzwaniami związanymi z pełnym wdrożeniem dyrektywy 91/271/EWG dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych. Konieczne jest dalsze inwestowanie w infrastrukturę oraz edukacja społeczeństwa w zakresie odpowiedzialnego gospodarowania ściekami.