Energia jest podstawowym elementem w rozwoju społecznym, gospodarczym oraz ochronie środowiska. Zapewnienie wszystkim ludziom dostępu do taniej, niezawodnej, zrównoważonej i nowoczesnej energii jest kluczowe dla realizacji innych celów zrównoważonego rozwoju.
Kluczowe wyzwania
Nadal istnieje wiele regionów na świecie, szczególnie w krajach rozwijających się, gdzie dostęp do energii pozostaje ograniczony. Nadal wiele milionów ludzi nie ma stałego dostępu do energii elektrycznej, co utrudnia codzienne życie ludności i hamuje rozwój lokalnych gospodarek. Dodatkowo, w wielu częściach świata nieprzerwanie dominują nieefektywne i szkodliwe źródła energii (np. węgiel lub drewno), które negatywnie wpływają na zdrowie ludzi i środowisko.

Cel 7: Zapewnić wszystkim dostęp do źródeł stabilnej, zrównoważonej i nowoczesnej energii po przystępnej cenie
Agenda na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju 2030 w ramach realizacji SDG 7 stawia konkretne zadania:
7.1 Do 2030 roku zapewnić powszechny dostęp do przystępnych cenowo, niezawodnych i nowoczesnych usług energetycznych.
7.2 Do 2030 roku znacząco zwiększyć udział odnawialnych źródeł energii w globalnym miksie energetycznym.
7.3 Do 2030 roku podwoić wskaźnik wzrostu globalnej efektywności zużycia energii.
7.A Do 2030 roku zwiększyć międzynarodową współpracę ułatwiającą dostęp do badań nad czystą energią i technologii w obszarze energii odnawialnej, efektywności energetycznej oraz zaawansowanych i czystszych technologii paliw kopalnych, a także promować inwestowanie w infrastrukturę energetyczną i czyste technologie energetyczne.
7.B Do 2030 roku rozbudować infrastrukturę i zmodernizować technologie umożliwiające dostęp do nowoczesnych i zrównoważonych usług energetycznych dla wszystkich mieszkańców krajów rozwijających się, w szczególności państw najmniej rozwiniętych, rozwijających się małych państw wyspiarskich i krajów śródlądowych, zgodnie z ich programami rozwojowymi.
Dążenie do zrównoważonej energii
Realizacja SDG 7 zakłada rozwój odnawialnych źródeł energii, takich jak energia słoneczna, wiatrowa, wodna czy geotermalna. Inwestycje w te technologie mogą nie tylko zmniejszyć zależność od paliw kopalnych, ale także poprawić jakość powietrza i wody, a w efekcie przyczynić się do poprawy zdrowia publicznego.
Równocześnie kluczowe jest zwiększenie efektywności energetycznej. Technologie poprawiające oszczędność energii, jak np. inteligentne sieci energetyczne, bardziej energooszczędne urządzenia czy lepsze zarządzanie energią w miastach, pomagają zmniejszyć zużycie energii i obniżyć emisje gazów cieplarnianych.
Zrównoważony rozwój a równość społeczna
Dostęp do czystej energii to także kwestia sprawiedliwości społecznej. Wspieranie biedniejszych i odizolowanych społeczności w dostępie do nowoczesnej energii przyczynia się do zmniejszenia nierówności, skali ubóstwa oraz poprawy jakości życia. Czysta energia jest także kluczem do tworzenia nowych miejsc pracy w sektorze odnawialnych źródeł energii, a to sprzyja rozwojowi gospodarczemu.
SDG 7 stanowi fundament zrównoważonego rozwoju. Osiągnięcie tego celu nie tylko umożliwi dalszy postęp w zakresie ochrony klimatu, ale także poprawi jakość życia miliardów ludzi na całym świecie. Działania na rzecz rozwoju zrównoważonej energii muszą być priorytetem zarówno dla rządów, jak i sektora prywatnego.