Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne (Dz.U. 2024 poz. 1087) reguluje gospodarowanie wodami w Polsce, uwzględniając zasady zrównoważonego rozwoju. W celu jej skutecznego wdrożenia wydano szereg aktów wykonawczych, które precyzują szczegółowe zasady i procedury. Do kluczowych rozporządzeń należą:
1. Rozporządzenie Ministra Klimatu z dnia 24 września 2020 r. w sprawie substancji szczególnie szkodliwych dla środowiska wodnego: Określa listę substancji, których uwalnianie do wód jest ograniczone lub zakazane, w tym metale ciężkie oraz związki azotu i fosforu.
2. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 27 lipca 2021 r. w sprawie Planu przeciwdziałania skutkom suszy: Ustanawia działania mające na celu minimalizowanie skutków suszy, takie jak zarządzanie retencją wodną oraz modernizacja systemów melioracyjnych.
3. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 11 sierpnia 2021 r. w sprawie szczegółowych warunków korzystania z wód regionu wodnego: Ustala warunki korzystania z wód w poszczególnych regionach, z uwzględnieniem ich dostępności i jakości.
4. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 15 grudnia 2020 r. w sprawie opłat za usługi wodne: Reguluje opłaty za pobór wód, odprowadzanie ścieków oraz korzystanie z urządzeń wodnych.
5. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 18 czerwca 2019 r. w sprawie sposobu prowadzenia pomiarów jakości wód powierzchniowych: Określa zasady monitorowania jakości wód powierzchniowych, w tym częstotliwość pomiarów i metody badawcze.
6. Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 30 sierpnia 2020 r. w sprawie ochrony wód przed zanieczyszczeniami azotanami: Wprowadza zasady ochrony wód przed zanieczyszczeniami pochodzącymi z rolnictwa, zgodnie z wymaganiami Dyrektywy Azotanowej.
Warto zauważyć, że niektóre akty wykonawcze wydane na podstawie poprzednich przepisów zachowały moc do czasu wejścia w życie nowych regulacji, jednak nie dłużej niż przez 18 miesięcy od dnia wejścia w życie nowej ustawy.
Pełna lista aktów wykonawczych związanych z ustawą Prawo wodne jest dostępna w Dzienniku Ustaw oraz na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji.