Zamknięcie ostatniej kopalni węgla w Niemczech oznacza koniec pewnej ery, ale także nowy rozdział w polityce energetycznej i ekologicznej kraju oraz istotny element większej ekotransformacji Niemiec.
Zamknięcie kopalni miało na celu podkreślenie zaangażowania Niemiec w walkę ze zmianami klimatycznymi i krok w dążeniu do osiągnięcia neutralności klimatycznej. W kraju nad Odrą priorytetem są inwestycje w energię słoneczną, wiatrową i inne źródła energii odnawialnej w miejsce węgla jako głównego źródła energii.
Całkowite odejście od wydobycia węgla, w społeczeństwie o wieloletniej tradycji górniczej, wymagało szczegółowego przygotowania w celu zminimalizowania skutków społecznych tej decyzji. Dlatego też rząd federalny oraz władze lokalne wdrożyły szeroki program wsparcia dla górników i ich rodzin oraz całych regionów, dotychczas opierających się na górnictwie, jako głównym źródle utrzymania.
Zamykając ostatnią kopalnię węgla Niemcy inspirują inne kraje do podejmowania zdecydowanych działań na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi, rozwojem alternatywnych źródeł energii i dążenia do neutralności klimatycznej.