Zmiana opon w samochodach to ważny aspekt zarówno dla bezpieczeństwa użytkowników, ale także ochrony środowiska. Opony stanowią specyficzny materiał, który wymaga właściwego procesu recyklingu i odpowiedniego zarządzania po zakończeniu cyklu życia.
Wprawdzie wymiana opon na zimowe nie jest w Polsce wymagana prawnie, to o zasadności zmiany ogumienia nikt już nie dyskutuje. Jesień to czas na przygotowanie naszych samochodów do bezpiecznej jazdy podczas zmieniających się warunków atmosferycznych.
Kiedy warto zmienić opony na zimowe?
Przyjmuje się konieczność zmiany opon, kiedy temperatura powietrza w ciągu doby spada do +7’C. Mokra i śliska nawierzchnia, poranne przymrozki, a niedługo także pojawiający się miejscami lód i śnieg to sygnał do sprawdzenia i wymiany opon w samochodach.
Według specjalistów przy wymianie opon warto wziąć pod uwagę wiele czynników, ale najważniejsze z nich to profesjonalny serwis, porządne opony i właściwy poziom ciśnienia. Powierzając dobór i wymianę opon zajmującym się tym profesjonalnie zakładom możemy mieć pewność, że dobrane zostaną porządne opony, faktycznie dostosowane do zimowych warunków atmosferycznych, pod względem wszystkich parametrów. Fachowcy zadbają również o właściwy poziom ciśnienia w oponach, które wpływa bezpośrednio na komfort i bezpieczeństwo, ale także żywotność ogumienia.
Kolejnym elementem, który powinniśmy brać pod uwagę planując wymianę opon jest kwestia zagospodarowania zużytego ogumienia.
Odpowiedzialna wymiana opon.
Profesjonalne zakłady wymiany ogumienia oferują zbiórkę i utylizację opon. Ważne jest, aby opony jako specyficzny materiał nie trafiały do zwykłych śmieci, rzek lub lasów. Opony można poddawać recyklingowi w różnorodny sposób (więcej na ten temat w serwisie gielda-odpadow.pl).
Zarówno producenci opon, jak i użytkownicy samochodów mają obowiązek podejmowania świadomych decyzji dotyczących wymiany i utylizacji opon. Szereg wymagań dotyczących gospodarki odpadami, które mają na celu zmniejszenie wpływu zużytych opon na środowisko wprowadza m.in. Dyrektywa 2008/98/WE. Dyrektywa wprowadza m.in. zasadę odpowiedzialności producenta, czy obligatoryjne organizowanie systemów zbiórki zużytych opon. Producenci i importerzy zobowiązani są także do raportowania liczby wprowadzonych na rynek i przetworzonych opon.
Dyrektywa promuje również edukację na temat odpowiedzialnego gospodarowania oponami i zwiększenia świadomości użytkowników w zakresie ich utylizacji i wpływu na środowisko.