Korzyści wynikające z długowiecznej elektroniki
Konsumpcja w gospodarce o obiegu zamkniętym: korzyści wynikające z długowiecznej elektroniki
Od prawie wieku przemysł elektroniczny i elektryczny wnosi znaczący wkład społeczny i ekonomiczny w Europie. Jednak produkcja, użytkowanie oraz utylizacja urządzeń elektronicznych pochłaniają znaczne ilości zasobów i wywierają duży wpływ na środowisko oraz klimat. Skala tych skutków jest ściśle związana z modelami konsumpcji oraz długością użytkowania produktów. Niniejszy raport analizuje, jak wydłużenie okresu eksploatacji i zwiększenie „cyrkularności” produktów mogą przyczynić się do ograniczenia tych wpływów.
Kluczowe informacje:
- Każdego roku na rynek UE trafia ponad 20 kg na osobę produktów elektronicznych i elektrycznych, takich jak pralki, lodówki, odkurzacze, a także elektronika użytkowa, np. komputery, telewizory i telefony komórkowe (Eurostat, 2019a).
- Badania obejmujące cztery różne grupy produktów elektronicznych wykazały, że średnia faktyczna trwałość tych produktów jest o co najmniej 2,3 roku krótsza niż ich projektowana lub oczekiwana żywotność. Istnieje zatem duży potencjał na wydłużenie okresu użytkowania tych urządzeń.
- Wydłużenie cyklu życia produktów i opóźnienie ich utylizacji może znacznie zmniejszyć ich wpływ środowiskowy i wspomóc realizację celów UE w zakresie ochrony klimatu i gospodarki o obiegu zamkniętym. Rozwój i wdrażanie modeli gospodarki cyrkularnej, w tym ekoprojektowania, etykietowania energetycznego, zielonych zamówień publicznych (GPP) i rozszerzonej odpowiedzialności producenta (EPR), może odegrać kluczową rolę w osiągnięciu tych celów.
Rozwiązania te sprzyjają minimalizacji zużycia zasobów i emisji, przynosząc korzyści zarówno środowisku, jak i europejskiej gospodarce.