Sprawność energetyczna to stosunek energii użytecznej uzyskanej w procesie do energii dostarczonej w celu jego realizacji. Jest wyrażana w procentach i stanowi miarę efektywności energetycznej urządzeń, systemów czy procesów. Wyższa sprawność energetyczna oznacza mniejsze straty energii, co przekłada się na oszczędność zasobów oraz mniejszy wpływ na środowisko.
Sprawność energetyczna to miara efektywności przekształcania i wykorzystania energii w danym procesie, urządzeniu lub systemie. Wyrażana jest jako stosunek energii użytecznej (czyli tej, która jest wykorzystywana zgodnie z przeznaczeniem) do energii dostarczonej, zazwyczaj w formie procentowej. Im wyższa sprawność energetyczna, tym mniejsze są straty energii podczas jej przetwarzania i wykorzystania.
Przykłady:
- Silnik elektryczny o sprawności 90% przekształca 90% dostarczonej energii w ruch, a pozostałe 10% tracone jest w postaci ciepła.
- W budynkach, wysoka sprawność energetyczna oznacza minimalizację strat ciepła dzięki dobrej izolacji, nowoczesnym systemom ogrzewania i energooszczędnym rozwiązaniom technologicznym.